• Hem
  • Utbildningar
  • Studera på NTA
    • Om Nordiska Textilakademin
    • Digitalt öppet hus 2022
    • Frågor och svar
    • Hållbarhet och konsument
    • Produktions- och mässresor
    • Erasmus +, praktik utomlands
  • Nyheter
    • Intervjuer
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Mötas på olika sätt
    • Stiftelsen PROTEKO’s styrelse
    • NTA network
Menu
  • Hem
  • Utbildningar
  • Studera på NTA
    • Om Nordiska Textilakademin
    • Digitalt öppet hus 2022
    • Frågor och svar
    • Hållbarhet och konsument
    • Produktions- och mässresor
    • Erasmus +, praktik utomlands
  • Nyheter
    • Intervjuer
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Mötas på olika sätt
    • Stiftelsen PROTEKO’s styrelse
    • NTA network

Digitalt öppet hus

Följ oss på instagram

Idag har Nordiska Textilakademin fått beviljat at Idag har Nordiska Textilakademin fått beviljat att starta två nya YH-kurser: Cirkulär Design inom textil och mode, 20 YH-poäng och Hållbarhetsredovisning-och lagstiftning, 20 YHp. Vi fick dessutom fortsatt förtroende att bedriva YH-kursen Hållbarhetsutvecklare inom textil/mode, 90 YHp.

– Det känns otroligt glädjande, säger Kerstin Syrén utbildningsansvarig på Nordiska Textilakademin om beskedet. 

Textil- och modebranschen står inför omfattande utmaningar till följd av kommande och redan verkställda lagkrav, politiska mål, policys och riktlinjer för ökad hållbarhet, gällande såväl produktion som konsumtion och möjlighet till återvinning/förlängd livslängd på redan producerad textil.

– För att kunna möta och hantera denna utmaning krävs ny kompetens, med bred och djup kunskap om och förståelse för hållbarhetsfrågor och cirkularitet med fokus på de specifika frågor som rör just textil- och modebranschen. Det tillgodoser vi nu med dessa nya kurser, säger Kerstin Syrén och får medhåll av Christian Lundell, vd på Nordiska Textilakademin:

– Det finns en stor efterfrågan av denna kompetens i branschen, och behovet är stort, särskilt när det nu kommer väldigt mycket lagstiftning inom hållbarhetsområdet. Så därför känns det extra angeläget och glädjande att få starta dessa kurser redan i höst.

#cirkulärdesign 
#hållbarhet 
#hållbarutveckling 
#textil 
#mode
A. Sampaio & Filhos är ett av företagen vi besö A. Sampaio & Filhos är ett av företagen vi besöker denna vecka, de är specialiserade inom rundstickade tyger till plagg inom konfektion, skyddskläder, sport-och funktionsplagg.

Vi tackar för ett intressant och fint besök! 
#ntaiporto2022 
#porto
#textil
@lantaltextiles är ett av företagen vi besöker @lantaltextiles är ett av företagen vi besöker denna vecka, de är specialiserade inom vävda tyger till bland annat flyg, tåg och bussinredning.

Vi tackar för ett intressant och fint besök! 
#ntaiporto2022 
#porto
#textil
Calvelex är ett av företagen vi besöker denna v Calvelex är ett av företagen vi besöker denna vecka, de är specialiserade inom sömnad av damkläder. Produktionen ligger i norra delen av Portugal med cirka 700 anställda. 

Vi tackar för ett intressant och fint besök! 

#ntaiporto2022 
#porto 
#textil
#produktion
Vi startar produktionsresan på Fábrica de Santo Vi startar produktionsresan på Fábrica de Santo Thyrso som kan ses som Portugals motsvarighet till Textile Fashion Center i Borås. 
#ntaiporto2022 
#porto 
#textil 
#mode
Nästa vecka är det äntligen dags för produktio Nästa vecka är det äntligen dags för produktionsresa - då bär det av till Porto i Portugal. 

När du studerar hos oss på Nordiska Textilakademin erbjuder vi produktions-, mäss-, och trendresor i Europa och/eller Sverige.

Vi har tidigare bland annat rest till Italien, Portugal, Frankrike och Rumänien.

Resorna innehåller arbetsuppgifter som återfinns i flera olika kursplaner. Förståelsen för produktens väg från idé till kund värdesätts av branschen och ger dig många fördelar när du ska söka ditt första jobb eller ta klivet till nästa.

Resorna erbjuds beroende på utbildning och kurser.

Följ oss här på instagram under veckan!☀️
#produktion 
#textil
Utifrån Circular Business Toolkit skall våra des Utifrån Circular Business Toolkit skall våra designstuderande idag ha workshops kring hur man kan arbeta mer hållbart i sin designstrategi. 

”Syftet med Circular Business Toolkit är att tillhandahålla verktyg för företag att etablera och implementera en cirkulär strategi som knyter samman affärsmodell, produktdesign och materialval i syfte att öka resurseffektivitet, minska miljöpåverkan och bevara biologisk mångfald.[…] ” - @hogskolaniboras @sciencepark_boras 

Länk till Circular Business Toolkit: https://issuu.com/hogskolaniboras/docs/circularbusinesstoolkit_final

Foto: Jacobo Campos

#circularbusinesstoolkit 
#design
Visste du att: ”80 % av klimatpåverkan från sv Visste du att: ”80 % av klimatpåverkan från svensk klädkonsumtion kommer från produktionsfasen. […]att förlänga den aktiva livslängden för ett plagg med två, det vill säga att använda plagget i dess ursprungliga avsedda form dubbelt så många gånger jämfört med genomsnittet, minskar klimatpåverkan med 49%. Till exempel, en t-shirt används i genomsnitt 30 gånger och tvättas 15. Om denna t-shirt istället används 60 gånger kan klimatpåverkan halveras” - @mistrafuturefashion 

Mot denna bakgrund vill vi i en serie inlägg inspirera till att vårda och använda de plagg vi har i garderoben. Det vill vi göra genom att lyfta kära klädminnen som vi som arbetar på Nordiska Textilakademin har till olika plagg. 

”Ett plagg som hängt med i många år och som jag hoppas kunna använda i många år till. Kappan syddes upp speciellt till min moster Iris, troligen i början på 70-talet. Jag fick den av henne när hon röjde på vinden för många år sedan och jag har använt den mycket. Den känns nästan alltid "rätt": till vardags och fest, till klänning eller jeans, på begravning och bröllop… nej jag har faktiskt aldrig använt den på ett bröllop! :)” - Agneta, koordinator på Nordiska Textilakademin
Följ oss på Instagram

HITTA TILL OSS

Besöksadress
Skaraborgsvägen 3A
506 30 Borås
Sweden

Postadress
Box 55008
S-501 14 Borås
Sweden

  • SOCIALA MEDIER

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
  • KONTAKTUPPGIFTER

  • +46 33 41 01 07
  • info@nordiskatextilakademin.se
  • GDPR och personuppgiftshantering
  • Likabehandlingsplan
© 2022 Nordiska Textilakademin
Made by TopBorn