FÖRELÄSNINGAR I NACKA
Ta del av frukostserien ”Hänger du med?” Här får du uppdateringar om EUs textila strategi och hur det påverkar din affär. Kom och träffa kollegor i branschen!
KOMMANDE TILLFÄLLEN
Hur kan offentlig upphandling skapa nya affärsmöjligheter och samtidigt bidra till en mer cirkulär ekonomi?
Datum: 27 november
Tid: 8:30 – 10:00
Plats: Nacka Strand
Välkommen till en inspirerande morgon där vi utforskar hur företag och organisationer kan dra nytta av de möjligheter som offentlig upphandling erbjuder. Under föreläsningen ger Peter Nohrstedt och Famme Svanholm från Adda Inköpscentral en introduktion till offentlig upphandling och delar med sig av insikter kring cirkulära perspektiv i inköp och affärer.
Famme Svanholm, Kategoriansvarig Personlig Skyddsutrustning & Textil på Adda Inköpscentral
Famme är kategoriansvarig för Personlig Skyddsutrustning & Textil på Adda Inköpscentral. Hon har över tio års erfarenhet av skyddsskor, personlig skyddsutrustning och arbetskläder, med kompetens inom produktutveckling, certifiering, kravställning, produktion och försäljning. Med en bakgrund inom både reklam- och textilbranschen, samt utbildning som herrskräddare, kombinerar hon teknisk kunskap med design- och användarperspektiv.
Peter Nohrstedt, hållbarhetsexpert på Adda Inköpscentral och arbetar med att utveckla hållbar offentlig upphandling. Han har lång erfarenhet av att integrera miljömässiga, sociala och ekonomiska hållbarhetsaspekter i inköpsprocesser och ramavtal för kommuner och regioner.
Vi får också ta del av tankar om hur dialogen mellan köpare och leverantörer kan utvecklas för att skapa större värde, innovation och hållbarhet.
”Hänger du med?” är en öppen frukostföreläsning för företag och organisationer inom alla branscher. Oavsett om du är nyfiken på offentlig upphandling eller redan arbetar med frågorna är du varmt välkommen att delta.
Hänger du med-serien arrangeras av Nordiska Textilakademin och Stockholm Fashion District.
TIDIGARE TILLFÄLLEN
KONTAKTA OSS SÅ BERÄTTAR VI MER
I SAMARBETE MED

Ny yrkesbana
Vidareutbilda dig
Utbilda er personal
Hitta medarbetare
NTA som resurs
Pågående projekt
Händer hos oss