Bild på människor för att visa vår medverkan i Almedalen Visby

Almedalsveckan närmar sig och Nordiska Textilakademin kommer att vara där. För första gången!

Om du också är där och vill ses, ta gärna kontakt. Det vore väldigt roligt att hinna prata, ta en kaffe eller bara säga hej. Hälsar Lenita Oderfält verksamhetsutvecklare och vd Christian Lundell som kommer att vara på plats.

Plats tar också Nordiska Textilakademin i samhällsdebatten, inte minst genom en egen programpunkt den 25 juni kl 16:00 – 16:45 med rubriken ”Cirkulära textiljobb – har Sverige rätt kompetens för omställningen?”

Det gör vi, som en del av Textildagen, i Green Mind hållbarhetsarena, Hästgatan 12 i Visby. Det blir en heldag om framtidens textila värdekedjor och hållbar omställning.

”För oss är Almedalen en fin möjlighet att lyfta frågor som vi arbetar med varje dag: kompetens, hållbar omställning, cirkulära affärer och hur textilbranschen kan fortsätta utvecklas som en viktig del av framtidens näringsliv”, säger Lenita Oderfält.

Se hela programmet: Textildagen i Almedalen.

Delar av programmet går att följa via Almedalen Play.

Textildagen genomför vi tillsammans med Green Mind, Textile Movement, Science Park Borås, Xvii, Högskolan i Borås, Normskifte, Formas, och flera andra aktörer från näringslivet, forskningen, politiken och utbildning.

Vår medverkan finansieras av Boråsregionen Sjuhärads kommunalförbund med stöd av Västra Götalandsregionen inom ramen för Projekt ”Kompetensslussen 3 – Fokus Cirkulära jobb i Boråsregionen”.
Projektet syftar till att peka på vilka jobb och kompetenser som behövs i den cirkulära ekonomin samt skapa snabbspår genom validering och utbildning.